Wyprysk pieniążkowaty jest schorzeniem, które obecnie nie zostało jeszcze do końca zbadane. Pozostaje wiele niewiadomych w kwestii, chociażby przyczyn jego występowania. Sam wyprysk jest niczym innym jak stanem zapalnym skóry. Charakteryzuje się bardzo dużą ilością rozsianych ognisk zapalnych, które kształtem przypominają monety. Stąd też nazwa samego schorzenia.
Przyczyny występowania wyprysku pieniążkowatego, obecnie nie są nam znane. Przypuszcza się, iż jego występowania ma związek z zakażeniem wewnątrzustrojowym. Bardzo rzadko występuje on u dzieci. Najczęściej pojawia się natomiast u osób starszych.
Objawami tego zapalenia skóry jest między innymi świąd, łuszczenie się skóry oraz ogólna jej suchość. Ze stanu zapalnego niekiedy może sączyć się ciecz, powstają również na nim strupy. Na wypryskach występują liczne grudki oraz pęcherzyki. Wykwity pojawiają się na ciele w różnych ilościach Czasem jest ich zaledwie kilka, innym razem ilość jest tak duża, że zaczynają się ze sobą zlewać. Mają one tendencję do występowania na konkretnych częściach ciała, najczęściej na kończynach dolnych, na tułowiu czy też grzbietach rąk. Ponadto mogą się one rozwinąć również na klatce piersiowej, stopach, dłoniach oraz ramionach. Schorzenie to jest bardzo przewlekłe, najczęściej również po czasie nawraca. Objawy wyprysku pieniążkowatego, są dość uporczywe. Świąd, nachodzący osobę dotkniętą schorzeniem głównie w nocy, może okazać się sporym wyzwaniem. Jednak dla powodzenia leczenia, nie powinno się zmian dotykać i podrażniać. Należy stosować się natomiast do zaleceń osoby leczącej.
Leczenie wyprysku pieniążkowatego opiera się przede wszystkim na kremach i maściach, które w swoim składzie mają kortykosteroidy. W niektórych przypadkach jednak jest to niewystarczające, dlatego też wdraża się krótkotrwałą steroidoterapię. Skóra przy takim schorzeniu jest bardzo wrażliwa i podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dlatego też należy o nią należycie dbać. Każdy pacjent dotknięty wypryskiem, musi zatem stosować preparaty natłuszczające oraz nawilżające skórę, w celu jej większej regeneracji. Jeśli zmiany są dość duże i zajmują spory obszar, wówczas kremy i maści są niewystarczające. Dlatego też w takich przypadkach zaleca się stosowanie doustne kortykosteroidów. A jeśli występuje nadkażenie bakteryjne, wówczas niezbędny jest w takiej sytuacji antybiotyk.
Oczywiście pacjent podczas leczenia ma także spory wpływ na poprawę swojego stanu zdrowia. Nie powinien przede wszystkim nosić zbyt ciasnych ubrań, które mogłyby w jakiś sposób podrażnić skórę i wyprysk. Zalecane jest również odstawienie mydła, które ma spore właściwości wysuszające. Warto przy takiej chorobie również nabyć nawilżacz powietrza, który pomaga utrzymać je w idealnym stanie względem podrażnionej skóry. Z racji nawracającego charakteru choroby, lekarze zalecają osobom dotkniętym wypryskiem stosowanie się do wielu tych zaleceń nawet po ustąpieniu zapalenia. Ma to na celu zapobieganie ponownemu jej wystąpieniu.