Tlenoterapia polega na dostarczaniu do płuc pacjenta powietrza o zwiększonym stężeniu procentowym tlenu. Metoda ta pozwala zwalczać skutki przewlekłej niewydolności oddechowej. Zwiększona dawka życiodajnego gazu przy wdechu powoduje zwiększenie ciśnienia parcjalnego we krwi, co prowadzi do stabilizacji jego wartości w ogólnie przyjętej normie. Tlenoterapia jest możliwa do przeprowadzenia w warunkach domowych, należy jednak odpowiednio się przygotować i wyposażyć w niezbędną aparaturę.
Niezbędny sprzęt
Do tlenoterapii domowej niezbędny jest koncentrator powietrza. Zasada działania jest prosta, bowiem pobiera on otaczające go powietrze i koncentruje je w taki sposób, że zawartość tlenu w 1 g/cm3 sięga nawet 90%. Jest to ogromna różnica w porównaniu z konwencjonalnym powietrzem, które posiada około 21% tlenu. Oprócz koncentratora potrzebny jest urządzenie odpowiedzialne za przekazanie skoncentrowanego powietrza do płuc pacjenta. W tym celu warto wyposażyć się w maski tlenowe, podobne do tych używanych w szpitalach, bądź w kaniule nosowe. Kwestia indywidualnego doboru wyposażenia jest niezwykle istotna, gdyż niektóre osoby mogą nie tolerować kaniuli, w takim wypadku rozsądnym wyjściem jest korzystanie z maski. Istotne jest również dopasowanie koncentratora tlenowego do trybu życia, gdyż te dzielą się na przenośne i stacjonarne. Wersje stacjonarne uniemożliwiają łączenie spacerów i tlenoterapii, są jednak bardziej wydajne niż lżejsze, przenośne modele.
Koszty
Największą cenę z całego wyposażenia mają naturalnie koncentratory tlenowe. Zarówno maski tlenowe, jak i kaniule nosowe to wydatek rzędu kilku, maksymalnie kilkunastu złotych. W przypadku koncentratorów ceny wahają się w zależności od rodzaju, bowiem modele przenośne kosztują nieco więcej niż wersje stacjonarne. Ponadto wpływ na wartość urządzenia ma jego wydajność związana z przepływem powietrza i koncentracją tlenową. Zwyczajny koncentrator można kupić już w granicach tysiąca złotych, jednak istnieją na rynku urządzenia warte nawet kilkanaście tysięcy złotych. Skompletowanie zestawu domowego uzależnione jest więc od kosztów jakie pacjent postanawia przeznaczyć na pełen zestaw do tlenoterapii.
Podsumowanie
W celu przeprowadzania tlenoterapii w domowym zaciszu należy wyposażyć się w koncentrator powietrza oraz urządzenie, które będzie przekazywać bogate w tlen powietrza do płuc pacjenta. Należy się także liczyć z wydatkiem około dwóch tysięcy złotych, jednak urządzenia warte są swojej ceny, gdyż pozwalają zniwelować dotkliwe skutki niewydolności oddechowej.