Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej zdrowia psychicznego i tego, jak ważne jest, aby o nie dbać, wiele osób wciąż unika psychoterapii. Powodów tego zjawiska jest wiele, często pacjenci wstydzą się swoich problemów albo nie przyznają się przed sobą, że potrzebują pomocy. Zdrowie psychiczne, tak jak fizyczne, wymaga stałej kontroli i pielęgnacji, nawet najdrobniejszych objawów nie należy lekceważyć, ponieważ wczesna psychoterapia pozwala na szybsze rezultaty, które mają bezpośredni wpływ na poprawę komfortu i jakości życia.
Błędne założenia względem podjęcia psychoterapii
Częstym błędem popełnianym przez wiele osób jest odmawianie sobie pomocy i bagatelizowanie własnych potrzeb. Współczesne tempo życia zmusza nas do radzenia sobie z różnymi problemami samemu, a kiedy nie jesteśmy w stanie tego zrobić, budzi się w nas poczucie słabości, a nawet wstydu. Usilne kreowanie ideału osoby o silnej psychice sprawia, że już od najmłodszych lat wolimy trzymać emocje w sobie, nie dzieląc się nimi, aby uniknąć etykietki słabego człowieka. Sprawia to, że z początku błahy problem eskaluje przez lata i w pewnym momencie zaczyna nas przerastać, dając o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie, prowadząc tym samym do różnych zaburzeń, takich jak np. załamanie nerwowe.
Kto powinien podjąć się psychoterapii?
Najgorszym, co można usłyszeć od osoby niewykwalifikowanej do udzielania porad lub od samego siebie, jest słynne „inni mają gorzej”. Faktycznie wiele osób nie podejmuje psychoterapii, bo uważa, że ta zarezerwowana jest dla osób z „poważnymi” problemami, takimi jak nieprzepracowane traumy. Takie podejście sprawia, że osoby potrzebujące pomocy czekają do momentu, w którym funkcjonowanie w społeczeństwie stanowi dla nich poważny problem, a w niektórych przypadkach w ogóle nie szukają wsparcia, co prowadzi do tragicznych skutków.
Podjęcie psychoterapii nigdy nie świadczy o tym, że ktoś jest słaby. Przyznanie się przed samym sobą, że potrzebuje się pomocy profesjonalisty wiąże się z wielką odwagą i chęcią zadbania o samego siebie, co powinno stanowić podstawę życia każdego zdrowego człowieka. Jeśli postanowiłeś się zwierzyć komuś bliskiemu, ale po takiej rozmowie wcale nie czułeś się lepiej bądź nawet poczułeś się winny, bo przecież „inni mają gorzej”, to nie znak, że stwarzasz sobie problemy, których nie ma, a znak, że rozmawiasz z nieodpowiednią osobą. To nic złego, nie każdy potrafi wczuć się w sytuację drugiej osoby, dlatego właśnie istnieją profesjonalne gabinety psychoterapeutyczne, które dla wygody pacjentów świadczą też możliwość terapii na odległość. Na spotkanie online, którego stroną jest psycholog online albo lekarz psychiatra umówić można się w każdym wieku i na każdym etapie życia. Taka forma terapii często wiąże się z większą swobodą, ponieważ pacjent przebywa w znanej sobie przestrzeni i nie musi tracić czasu na dojazdy.
Kiedy należy iść na psychoterapię?
Najczęściej pierwsze sygnały świadczące o potrzebie psychoterapii, dostrzegamy sami. Niestety równie często zostają one zbagatelizowane i pozostawione same sobie. Z rozpoczęciem leczenia nie należy czekać na konkretny moment, w którym liczne problemy skumulują się, uniemożliwiając tym samym podjęcie różnych czynności dnia codziennego. Wystarczą najdrobniejsze znaki, nawet zwykła chęć porozmawiania z kimś i wyrzucenia z siebie nadmiaru emocji, by zgłosić się do specjalisty. Szczególnie w dobie terapii online, znalezienie chwili na porozmawianie z lekarzem nie powinno stanowić problemu. Gdy zaczynamy czuć, że sami nie radzimy sobie ze swoimi uczuciami albo niektóre aspekty życia z niezrozumiałych przyczyn przestają sprawiać nam radość, warto skontaktować się z psychoterapeutą. Jeśli należysz do osób, które wypierają swoje problemy i niechętnie się do nich przyznają, spróbuj zauważyć, czy występują u ciebie poniższe symptomy:
- problemy ze snem,
- częste zmiany nastroju,
- problemy z nawiązywaniem relacji,
- lęki i obawy względem różnych sytuacji,
- zniechęcenie i zmęczenie,
- skrajne odczuwanie różnych emocji,
- trudność z koncentracją,
- posiadane traumy,
- brak energii,
- obwinianie samego siebie,
- uczucie zagubienia we własnych myślach,
- uzależnienia,
- kompleksy, które nie dają o sobie zapomnieć,
- obsesje, np. w związku z nerwicą natręctw,
- uczucie bycia niezrozumianym.
Jeśli posiadasz przynajmniej jeden z powyższych symptomów, najpewniej powinieneś spróbować psychoterapii, by poczuć się lepiej i uzyskać odpowiednią pomoc. Nawet w przypadku, w którym żadne z powyższych objawów u Ciebie nie występują, a mimo to czujesz, że chciałbyś z kimś porozmawiać i zostać wysłuchanym, to rozmowa ze specjalistą będzie dobrą decyzją. Zaburzenia psychiczne stanowią bardzo rozległą dziedzinę i każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Lepiej unikać porównywania się do innych przypadków i pozwolić sobie samemu na skorzystanie z profesjonalnej pomocy, która przyczyni się do poprawy zdrowia i komfortu życia.